Istarska županija povećala za 18 % izdvajanja za turistički manje razvijena područja

Facebook
Twitter
LinkedIn

Nakon provedena tri javna poziva o dodjeli sredstava, istarski župan Boris Miletić potpisao je u Poduzetničkom centru Coworking Pula, ugovore o dodjeli potpora turističkim projektima i manifestacijama na području Istarske županije u 2024. godini, za što je u proračunu osigurano preko 205.000,00 eura.

Tom prilikom, župan Miletić je naglasio kako je Istra šampion hrvatskog turizma i sudjeluje s više od 7 % u ukupnom udjelu hrvatskog BDP-a, ali i kako mu je drago da se o održivosti turizma sve više priča, kao i o zaštiti prostora. Kazao je i kako je ovog tjedan sudjelovao na sastanku s turističkim sektorom kojeg je sazvao predsjednik Vlade RH.

„Dosadašnji pokazatelji govore da smo do sada na otprilike jednakim brojkama kao i prošle, rekordne godine. Trenutno u Istarskoj županiji imamo 480 tisuća registriranih kreveta i u tom segmentu, kada pogledamo cijeli Mediteran i naše konkurentne zemlje poput Grčke, Španjolske ili Portugala, vidimo da je omjer smještajnih kapaciteta poprilično nepovoljan. Od 1989. imamo otprilike jednak broj ležaja u hotelima i broj kampova, a onaj bum koji se dogodio je upravo u privatnom smještaju kojega dijelim na dvije kategorije. Prvi je onaj pozitivan dio obiteljskog turizma s jednim, dva apartmana koji građanima pomažu u dodatnoj zaradi dok je drugi onaj koji zloupotrebljava sustav na način da se grade kompleksi apartmana. U ovom potonjem slučaju imamo dakle biznis koji nije pravedno oporezovan, poput naših drugih djelatnosti, primjerice ribarstva, poljoprivrede, obrtništva i dr.“, istaknuo je župan, koji smatra kako se o održivosti turizma mora voditi računa prilikom kreiranja prostornih planova. Župan je ujedno izrazio zadovoljstvo što je Županija u ovoj godini povećala proračunska sredstva za turistički manje razvijena područja za 18 % u odnosu na lani.

Pročelnica Upravnog odjela za turizam Nada Prodan Mraković kazala je kako je ovo šesta godina da se provodi Javni poziv za dodjelu potpora projektima i manifestacijama u području turizma, a sve u cilju poticanja održivog i odgovornog razvoja turizma temeljenog na kvaliteti usluge i autentičnim sadržajima, kao i poticanja razvoja manje razvijenih područja za ravnomjeran turistički razvoj, za razvoj cjelogodišnjeg turizma, valorizaciju i promociju Istre kao vrhunske turističke destinacije, te razvoj zelenog i inkluzivnog turizma i razvoj selektivnih turističkih proizvoda.

 U sklopu spomenuta tri javna poziva dodijeljeno je:

  • 91.000,00 eura za poticanje turističkih manifestacija,
  • 87.500,00 eura za proizvode i projekte na turistički manje razvijenim područjima i
  • 26.574,23 eura za financiranje turističkih projekata udruga

 

Na Javni poziv za poticanje projekata i proizvoda na turistički manje razvijenim područjima je pristiglo 17 zahtjeva jedinica lokalne samouprave, lokalnih turističkih zajednica i javnih ustanova u kulturi čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave, a odobreno je 13 projekata.

MJERA A: Poticanje razvoja selektivnih oblika turizma kao što su outdoor, aktivni i sportski turizam, izletnički (touring), kulturni i vjerski turizam, eno-gastronomski, kongresni i wellness turizam, s pripadajućom javnom turističkom infrastrukturom.

  1. Općina Svetvinčenat – Srednjovjekovne tajne – 2. faza
  2. Grad Pazin – Uređenje vidikovca Zamask
  3. TZO Vižinada – Interaktivni centar za posjetitelje „Maraston“ – radionice
  4. Općina Lupoglav – Izrada i uređenje vidikovca na pješačkoj stazi ”Lupogliano Mahrenfels“
  5. TZO Kaštelir-Labinci – Osmišljavanje recepta i edukacija dionika za projekt ”Prilozi od grampera”
  6. TZO Sveta Nedjelja – Pješačka staza šumberskih dina
  7. Općina Cerovlje – Vidikovac Sidreti
  8. Općina Pićan – Nastavak uređenja i opremanja izletišta ”Bolobonski puči”
  9. TZO Žminj – Kristove krune – osjeti i posjeti
  10. Općina Sveti Lovreč – Obilježavanje pješačke staze ”Put vode“
  11. TZO Kanfanar – Označavanje novih smjerova na penjalištu Dvigrad
  12. Interpretacijski centar Vlaški puti – Nastavak projekta uređenja i opremanja tematskih staza ”Putevi kontrabanda” i Interpretacijskog centra ”Vlaški puti”

 

MJERA B: Poticanje razvoja pristupačnog turizma prilagodbom postojeće ili kreiranjem nove inkluzivne turističke ponude.

  1. Potporu je dobila Općina Lanišće za nastavak prilagodbe i osiguranja pristupačnosti okolišu Info-interpretacijske točke u Račjoj Vasi

     Na Javni poziv za poticanje turističkih manifestacija je pristiglo 17 zahtjeva od strane jedinica lokalne samouprave i gospodarskih subjekata, a odabrano je 13 prijava.

MJERA A: Poticanje turističkih top manifestacija

  1. Plavo more d.o.o. – Sea Star festival
  2. Istra D.M.C. d.o.o. – Plava Laguna Ironman 70.3 Poreč
  3. Top sport events d.o.o. – CRO Race
  4. Općina Sveti Lovreč – Žive jaslice u Svetom Lovreču
  5. Thorax d.o.o. – Istrian spring trophies 2024.
  6. Općina Tinjan – 16. Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu – ISAP 2024.

 

MJERA B: Poticanje manifestacija na turistički manje razvijenim područjima

  1. AZRRI d.o.o. – DOVAI – Dani otvorenih vrata agroturizama Istre 2024.
  2. Općina Lanišće – Festival šuma i šumskih plodova
  3. Općina Barban – 48. Trka na prstenac
  4. Grad Buzet – Subotina po starinski 2024.
  5. Općina Pićan – Festival Šćorice
  6. Općina Kaštelier-Labinci – Gramperijada – Prilozi od grampera
  7. Općina Gračišće – 29. Izložba vina Gračišće

 

Na Javni poziv za financiranje projekata udruga koje doprinose razvoju zelenog i inkluzivnog turizma, te selektivnih turističkih proizvoda na turistički manje razvijenim područjima prijavilo se 5 udruga, te je nakon administrativne provjere i evaluacije odabrano 3 projekata za dodjelu potpora kojima je dodijeljeno ukupno 26.574,23 eura: Prioritetno područje „Razvoj zelenog turizma – eko-prijateljskog privatnog smještaja“:

  1. Udruga za održivi turizam u praksi „Eco I do“ – Eco Ja Delan – zelena tranzicija privatnog smještaja u Istri

 

Prioritetno područje „Razvoj selektivnih turističkih proizvoda na turistički manje razvijenim područjima“:

  1. Sportsko penjački klub Hiperaktiv – Uređenje penjališta Kompanj
  2. Hrvatsko planinarsko društvo ”Planik” Umag – Planinarska kuća pod Žbevnicom
Pročitajte još...