Pazinska znanstvenica Silvia Rusac zajedno s Anom Štambuk objavila prvi sveučilišni udžbenik iz socijalne gerontologije

Facebook
Twitter
LinkedIn
Foto: privatni album

Doktorica socijalne gerontologije Silvia Rusac iz Pazina zajedno je s kolegicom Anom Štambuk izradila prvi udžbenik koji obrađuje ovo interdisciplinarno znanstveno područje koje se bavi proučavanjem psiholoških, zdravstvenih i socijalnih problema starenja i starih ljudi.

Sveučilišni udžbenik Socijalna gerontologija prva je knjiga ove tematike u Hrvatskoj, sadržajno strukturirana kroz multidisciplinarni pristup i gerontološku znanost/djelatnost kojom se bave znanstvenici i stručnjaci različitih profila.

Upravo je nedostatak sveučilišne literature, uz aktualne demografske trendove, bio poticaj za pisanje ove knjige kojoj je primarni cilj prenijeti znanja iz područja socijalne gerontologije prije svega studentima socijalnog rada, ali i onima srodnih disciplina (prava, sociologije, psihologije, pedagogije, medicine, ekonomije, kineziologije), senzibilizirati stručnu i širu javnost na izazove i specifičnosti starenja i starosti, potrebama i rizicima, poštovanju i dostojanstvu starijih osoba te doprinijeti razvoju socijalne gerontologije u Hrvatskoj.

Knjiga može pomoći i u planiranju odgovarajućih socijalnih, zdravstvenih i drugih javnih politika i mjera u području socijalne gerontologije kojima je cilj zaštita i skrb starijih osoba. Udžbenik se sastoji od ukupno dvadeset šest poglavlja i koncipiran je tako da sadrži naslove koji su neizostavni sadržaji socijalne gerontologije, no obogaćen je i novim naslovima bez kojih ova knjiga ne bi imala povijesni ni znanstveni kontekst u kojem je napisana.

Silvia Rusac je osnovnu i srednju školu završila u Pazinu, a nakon toga je upisala Pravni fakultet – Studijski centar socijalnog rada, koji je završila 2005. godine. Želja za daljnjim znanstvenim usavršavanjem najprije je navodi da završi poslijediplomski znanstveni studij iz Teorije i metodologije socijalnog rada koji je obranila disertaciju pod nazivom “Nasilje nad starijim osobama u obitelji” te stekla akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenog područja društvenih znanosti, znanstvene grane socijalna gerontologija.

Uz to završila je i specijalistički poslijediplomski studij iz Supervizije u psihosocijalnom radu pod naslovom “Iskustva, očekivanja i motivacija za superviziju socijalnih radnika u domovima za starije i nemoćne osobe” i stekla akademski stupanj specijalista supervizije u psihosocijalnom radu.

Od 2006. godine do danas kontinuirano je zaposlena na Studijskom centru socijalnog rada, danas kao redovita profesorica na Katedri za socijalnu gerontologiju. Od početka zapošljavanja na Pravnom fakultetu u Zagrebu do danas Silvia Rusac kontinuirano je uključena u izvođenje nastave na različitim predmetima.

Trenutno u znanstveno-nastavnom zvanju redovnog profesora vodi nastavu na preddiplomskom studiju iz predmeta „Socijalna gerontologija“ i „Zlostavljanje i zanemarivanje starijih osoba“ diplomskom studiju iz predmeta „Odabrana područja socijalnog rada – starije osobe“, „Socijalni rad s osobama s demencijom“ i „Metode supervizije“ te na doktorskom studiju „Metodologija istraživanja s osobama starije životne dobi“.

Dosad je pod njenim mentorstvom obranjeno 94 diplomska i završna rada na preddiplomskom i diplomskom studiju socijalnog rada i jedan obranjen specijalistički rad na poslijediplomskom studiju iz Supervizije u psihosocijalnom radu i objavljen rad.

Trenutno kao komentor sudjeluje na doktorskom radu u okviru Poslijediplomskog sveučilišnog (doktorskog) studija Javno zdravstvo pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. U akademskoj godini 2022./2023. sudjelovala na predmetu „Zaštita zdravlja obitelji“ 3 školska sata na poslijediplomskom specijalističkom studiju Obiteljska medicina pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Trinaest iznimno uspješna diplomska rada objavljena su u koautorstvu sa studentima u priznatim časopisima. U svrhu profesionalnog usavršavanja dosad je sudjelovala ukupno na više od tridesetak međunarodnih znanstvenih skupova i stručnih konferencija.

Od akademske godine 2009/10. do 2013/14 nositeljica je kolegija Socijalna gerontologija i Supervizija u socijalnom radu pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Područje znanstveno-istraživačkog interesa prisutnice usko je vezano uz izučavanje problematike dobne diskriminacije, zlostavljanja i zanemarivanja starijih osoba s naglaskom na obiteljsko i institucionalno nasilje, aspektima skrbi za oboljele od Alzheimerove bolesti s naglaskom na nefarmakološke intervencije i ulogu socijalnog rada, obiteljskim njegovateljima članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti, ljudskim pravima u starijoj životnoj dobi.

Do sada je objavila 43 znanstvena rada, od toga 30 radova klasificiranih kao a1, 16 radova klasificirano je kao a2, objavila je jednu uredničku knjigu i jedan priručnik.

Stručno je angažirana u organizaciji i provedbi brojnih okruglih stolova, tribina i radionica, a izdavanje ovog udžbenika bit će zasigurno podstrek mnogima za interes za ovu sve aktualniju temu.

Pročitajte još...