Jučer je na Gortanovom brijegu kraj Pazina upriličena nova „tura“ usvajanja istarskih koza, što je projekt Agencije za ruralni razvoj Istre na čelu s direktorom Igorom Merlićem.
Od jučer, novi usvajatelji istarskih koza postali su svi istarski gradovi, osim Grada Pazina, Istarska županija te jedini još uvijek aktualni istarski europarlamentarac Valter Flego.
Certifikate o usvajanju potpisali su i primili gradonačelnici Anteo Milos (Novigrad), Loris Peršurić (Poreč), Edi Pastrovicchio (Vodnjan), Fabrizio Vižintin (Buje) i Valter Glavičić (Labin), a u ime ostalih gradova bili su tu izaslanici, poput zamjenika rovinjskog gradonačelnika Davida Modrušana ili pulskog Bruna Cergniula te umaške zamjenice Floriane Bassanese Radin.
Bio je tu i zamjenik župana Tulio Demetlika, a u ime Grada Buzeta je Gortanov brijeg posjetila Melita Prodan, direktorica tamošnje TZ Buzet. Zanimljiva su i imena usvojenih istarskih koza:
Šinjorina (Buzet), Oliver i Kokolina (Istarska županija), Marija i Alba (Labin), Filomena Pelegrina (Umag), La Mula (Poreč), Europa (Valter Flego), Nera (Vodnjan), Rubina (Rovinj), Pina i Carina (Pula) dok su Novigrad i Buje odlučili svojim dvjema kozama dati imena koja izaberu djeca u njihovim vrtićima.
Spomenuti treba kako je bila pozvana i na okupljanje došla i pazinska gradonačelnica Suzana Jašić koja je nakon toga dala izjavu, nažalost ne u vidu priopćenja, već za samo jedan istarski portal, kako smatra da se tu radilo u „predizbornom skupu IDS-a pred europarlamentarne izbore“.
O tome bi se svakako dalo raspravljati da dva dana prije toga na Svečanoj sjednici Grada Pazina nisu bile Danijela Dolenec i Sandra Benčić, predstavnice političke platforme Možemo!. Obzirom da jesu, raspravljati možemo samo o tome koliko ima politike u svakom događanju, a ne ima li ga.
Istarska koza autohtona je pasmina koja obitava na užem uzgojnom području istarskog poluotoka te je kao takva jedinstvena u Hrvatskoj. Za Istrijane, istarska koza vrlo je značajna pasmina te je neizostavni dio identiteta i tradicije.
Dokaz tome jest njezina pojava na grbu Istarske županije, čime od davnina postoji kao heraldički simbol Istre i Istrijana. Danas u Istri živi oko 140 grla istarske koze te se nameće potreba za njenom zaštitom i revitalizacijom zbog izuzetne važnosti kao vrijednog genetskog i kulturološkog naslijeđa.
Agencija za ruralni razvoj Istre osnovana je s ciljem zaštite istarskih autohtonih pasmina kroz razvojne programe, valorizaciju i promociju istarskih lokalnih proizvoda te očuvanju života u ruralnom prostor Istre. Istarska županija u suradnji s Agencijom za ruralni razvoj Istre, udružila je snage s ciljem revitalizacije i povećanja broja jedinki istarske koze.