Davorka Tumpić, pazinska je umjetnica koja je javnosti poznata uz svoj redovni rad I time što je izložila zanimljivu prostornu instalaciju na Festivalu Sedam stvaranja pod nazivom “Uhvaćeni plijen” koji je činio bračni krevet s jastucima i posteljinom sa stihovima ljubavnih pjesama koji su se aplicirali u oblike ležećih silueta muškog i ženskog tijela.
Isto tako 2011. godine na zgradi Trga slobode u Pazinu izvjesila je transparent “Snalazim se dok ne postanem Jenny Holzer” autoironijskim putem problematizirala položaj konceptulanog umjetnika u malom gradu. Kasnije osniva svoj obrt Lettera u Poreču, u koji unosi svoju sklonost ka umjetnosti.
Na pitanje kako to da se prebacila na pitanje identiteta odgovara:
–Jedan zanimljiv citat kaže: “Identitet je kao zub: znaš da postoji tek kad te zaboli…” Recimo da je to bio povod…identitet koji Istra ima ili općenito Jadran.. kada su u pitanju suveniri, iako u pravilu tu riječ izbjegavam, jer (između ostalog..) veže negativne konotacije, blago rečeno pd suvenire najčešće Istra u ponudi ima su klišeizirani predmeti koji stižu iz daleke Kine..uz natpis “Pozdrav iz Istre”.
Mislim da je Lettera jedan od prvih brendova u Istri koji je na takav cjelovit način predstavio kolekciju predmeta koji na suvremen način interpretira nematerijalno kulturno blago Istre. Želja mi je bila ponuditi kvalitetne predmete sjećanja koji mogu biti uspomena na provedeno vrijeme u Istri, ali mogu poslužiti i kao uporabni predmeti.
Ideja je rođena u Istri, ali njene su vrijednosti univerzalne poput sjećanja na dom i toplinu okupljanja oko stola. Volim reći kako je Lettera brend koji “istrijanizira” predmete iz svakodnevnog života. Svojim rukopisom bilježim dijelove iz bogate nematerijalne kulture Istre.
Na obične, svakodnevne predmete “taloži se” tekst, baš poput taloga prošlosti koji se kroz godine taložio i kroz uplive različitih kultura mijenjao, stvarajući kulturu življenja kakvu danas poznajemo.
Tanjuri pričaju priče iz nonine kuhinje, a na dizjaniranim jastučnicama ostaju zabilježene pučke pjesme, praznovjerja, narodne izreke.
U samo izradu koncepta Tumpić je bilježila priče kazivača, o pripremi jela, o običajima koji se vežu uz određene sastojke ili vještine. Priče se “utiskuju” u prepoznatljive forme poznatih tradicionalnih specijaliteta, sastojaka ili u oblik određenog pribora iz kuhinje, npr. zaimače ili palja, paljića, kopića…
Na jastucima ucrtani su oblici, siluete pojmova iz stihova narodne pjesme ljubavne tematike, predmeti iz pučkog praznovjerja Istre, za koje se vjerovalo, da poput ogledala, imaju moć u obrani od štrige ili pak obris ili silueta mitske istarske planine Učke.
Zapisi o načinu života i običajima, stari recepti, bogatstvo dijalekta, legende, vjerovanja, pjesme iz naroda zabilježeni su, zapisani mojim rukopisom i u slojevima otisnuti na predmete.
Promiče jednostavnost, minimalizam i održivost te naglašava lokalno podrijetlo, autentičnost i suradnju s domaćim proizvođačima.
Vrijednosti koje promiče brend su univerzalne, vezuju se uz kulturu stola, okupljanja oko stola i magije koja se događa prilikom dijeljenja i posluživanja hrane.
Predmeti su uporabni, kvalitetni i originalni predmeti sjećanja, konceptualno utemeljeni u bogatoj kulturi življenja na području Istre.
– Želja mi je bila suradnju ostvariti s hrvatskim tvornicama i proizvođačima. Iako je riječ “hrvatsko” uz riječ “proizvodnja”, već postala “endemska kombinacija”, uspjela sam. Rad na projektu intenzivno je trajao dvije godine, a u mislima ideja se formirala, mijenjala i sazrijevala zadnjih desetak godina. Želja mi je da Lettera dalla Terra Magica postane prepoznatljiv brend istarskog poluotoka koji na suvremen način interpretira nematerijalno kulturno blago Istre i na taj način pridonosi njegovom očuvanju , rekla je Davorka Tumpić.
Projekt je nedavno predstavljen u Savičenti na početnom događanju u sklopu IdeaHUB ciklusa mentoriranja u sklopu COWORKING Pula koje je organizirala Istarska razvojna agencija – IDA d.o.o, kao jedna od 15 odabranih poduzetničkih ideja.
Tanjuri su proizvedeni u suradnji s renomiranim proizvođačem, u tvornici s više od 70 godina tradicije u proizvodnji porculana. Dekorirani su u Hrvatskoj. Dekori su nadglazurni, ručno lijepljeni te nakon procesa sušenja paljeni na temperaturi od 1240°C.
Jastučnice su otisnute, ručno rezane i šivane u Hrvatskoj. Za izradu jastučnica koristi se visoko kvalitetan organski pamuk. Izrađene su tkanine koju odlikuje izdržljivost, čvrstoća i otpornost na oštećenja.
Autori fotografija: Manuel Paljuh i Elizabeta Ružić