Maturanti obilježili Tjedan psihologije uz posebnu brigu za emocije i mentalno zdravlje s osnovnoškolcima

Facebook
Twitter
LinkedIn

Već tradicionalno, Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile u Pazinu pridružuje se obilježavanju Tjedna psihologije, manifestacije koja diljem Hrvatske nastoji osvijestiti javnost o važnosti mentalnog zdravlja i dobrobiti pojedinca. Ove godine, pripremili su bogat niz aktivnosti s ciljem približavanja psiholoških tema kroz psihoedukaciju javnosti te radionice u suradnji s ostalim institucijama.

Pod vodstvom nastavnice psihologije, Tine Gregorović Hlušička, maturanti izborne nastave psihologije osmislili su i provode radionice prilagođene različitim uzrastima djece, učenika, ali nisu izostavili niti svoje nastavnike. Tako su u Dječjem vrtiću Olga Ban Pazin organizirane interaktivne radionice za djecu predškolskog uzrasta u kojima se, kroz igru i adekvatne aktivnosti, djeci približavaju osnovni pojmovi vezani uz emocije i mentalno zdravlje.

Sličan pristup primijenjen je i u Osnovnoj školi Vladimira Nazora Pazin, gdje učenici trećih razreda sudjeluju u kreativnim i edukativnim aktivnostima kojima im se na primjeren način približavaju teme emocionalne pismenosti u cilju podizanja psihološke dobrobiti.

Posebna pažnja posvećena je i nastavnicima njihove škole, koji će u okviru Tjedna psihologije imati priliku sudjelovati u interaktivnom predavanju usmjerenom na jačanje psihološke otpornosti s naglaskom na tehnike suočavanja sa stresom i načinima održavanja mentalne higijene.

Za srednjoškolce je organizirana radionica ekspresije emocija kroz kreativno izražavanje, pod nazivom „Moje emocionalne boje“. Ova radionica omogućava učenicima da kroz umjetničko izražavanje izraze svoj unutarnji emocionalni svijet kao jedan od načina jačanja emocionalnih vještina.

No, aktivnosti u sklopu Tjedna psihologije nisu ostale ograničene samo na školsku zajednicu i predškolsku ustanovu. Kako bi se važnost mentalnog zdravlja približila i široj publici, učenici će kroz pet emisija gostovati na Radio Istri i na svoj način predstaviti psihološke teme koje smatraju aktualnim – mentalnu higijenu, asertivnost, usamljenost, nošenje s anksioznošću i sniženim raspoloženjem.

Kroz ove emisije slušateljima pružiti korisne informacije i praktične savjete za očuvanje mentalnog zdravlja, potičući ih na promišljanje o vlastitim emocionalnim potrebama i izazovima s kojima se svakodnevno susreću.

Ovim nizom aktivnosti Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile još je jednom pokazala kako odgojno-obrazovne ustanove mogu igrati ključnu ulogu u promicanju mentalnog zdravlja i psihološke pismenosti. Kroz edukaciju, dijalog i kreativne pristupe, učenici i nastavnici aktivno doprinose stvaranju društva koje razumije, cijeni i brine o mentalnom zdravlju svih svojih članova.

Pročitajte još...