Prije 20 dana proslavljena je obljetnica 20 godina od pokretanja AZRRI-a, agencije za ruralni razvoj Istre koja je napravila mnogo za očuvanje istarskih simbola – boškarina, istarskog tovara, istarske koze i ovce. AZRRI je danas priznata i uspješna institucija te smo stoga za intervju zasmetali njenog direktora Igora Merlića.
Kada dolazite Vi u AZRRI? Kakvu situaciju zatičete, jeste li mogli mirno nastaviti s novim projektima ili je trebala ikakva konsolidacija? Jeste li se nećkali pri odluci?
U AZRRI dolazim 2016. godine na zamolbu tadašnjeg župana gosp. Valtera Flega. Naime, tadašnji direktor gosp. Prekalj doživio je tešku ozljedu i bilo je izvjesno da će uslijediti duži oporavak, te da neće biti u mogućnosti obavljati svoju dužnost.
Došao sam kao privremeno rješenje, a evo ostao sam do danas. Jesam da, nećkao sam se pri odluci, jer sam tada radio u jednoj medijskoj kući i znao sam da ulazim u sasvim nešto novo, no istovremeno bio mi je to i veliki izazov.
Zatekao sam tvrtku u solidnom stanju s nizom započetih projekata i planova, bilo je potrebno samo financijski stabilizirati tvrtku i osigurati kratkoročne, ali i dugotrajne izvore financiranja što smo uz pomoć Županije i uspjeli. Ovom prilikom zahvaljujem se mom prethodniku g. Prekalju na svemu što je učinio za tvrtku u prilično složenim okolnostima.
U svom govoru na proslavi 20 godina AZRRI-a spomenuli ste i svoje djelatnike, jasno naglasivši njihov obol. Koliko ih je danas, ima li AZRRI potrebu za širenjem kadra i uspijevate li pronaći kvalitetan kadar? Imate li stranih radnika?
Danas tvrtka organizacijski posluje u pet centara i trenutno je zaposleno 32 djelatnika bez čijeg angažmana svi ti uspjesi ne bi bili mogući. Zaista sam zadovoljan s njima i s koliko strasti i ljubavi obavljaju svoj posao.
Mislim da su i oni zadovoljni s tvrtkom jer nemamo odljeva radne snage, osim odlaskom u mirovinu. Djelatnici su uglavnom veterinarske i agronomske struke, te mesarske u proizvodnji i preradi mesa.
Za sada ne planiramo daljnje zapošljavanje i nemamo stranih radnika.
U ovom minulom razdoblju Vašeg čelništva ovom institucijom, na koji ste projekt najponosniji ili koji Vam je najdraži?
AZRRI je osnovan 2003 godine od strane Istarske Županije s ciljem pokretanja gospodarskih i razvojnih programa u ruralnom prostoru Istre, valorizirati i promovirati istarske poljoprivredne proizvode, te povezivati iste s sektorom turizma, ugostiteljstva i hoteljerstva, te zaštita istarskih autohtonih pasmina kao što su istarsko govedo, istarski tovar, istarska koza, ovca i ostale kroz razvojne programe, te vraćanje života u ruralni prostor Istre.
Jako puno smo projekata realizirali i završili od onih investicijskih kao što su kupnja i opremanje zgrade za preradu mesa (bivša klaonica u Pazinu), zatim dovršetak nove farme na Gortanovom brijegu s kompletnom izgradnjom infrastrukture, uključujući i asfaltiranje prilazne ceste, zatim stavljanje kompletno u funkciju našu uljaru u Vodnjanu, opremanje zgrade na Gortanovom brijegu gdje već petu godinu održavamo naše enogastronomske radionice sa 2365 polaznika u 210 radionica koje su mentorirala 42 najbolja mentora-kuhara što Hrvatska ima. Sagradili smo i štalicu za jarčeve gdje ćemo držati najbolje jarčeve iz selekcije za reprodukciju.
Nekako sam najponosniji na naš projekt trajne zaštite istarskih pasmina gospodarskom reafirmacijom što je ustvari i naša ključna misija. Zajedno sa uzgajivačima bez kojih sve ovo ne bi imalo smisla pokrenuli smo program zaštite i mislimo da smo na dobrom putu da naše autohtone pasmine budu spašene od nestajanja.
Jako sam ponosan na naš gospodarski program valorizacije mesa istarskog goveda i proizvoda od mesa, tako da danas na tržištu nudimo 10-tak rezova mesa kao i 15-tak salama i kobasica, te burgere i paštetu od mesa istarskog goveda.
Mogu slobodno reći da svaki objekt koji drži do naših istarskih vrijednosti ima te proizvode, a potražnja za njima daleko nadmašuje ponudu. I dalje u našem razvojnom laboratoriju osmišljavamo nove proizvode s idejom da budu nešto što moraš imati u ponudi.
Do sada smo proveli preko 30 europskih projekata što kao vodeći partner ili pridruženi partner sa preko 4.000,000,00 Eura vrijednosti i uložili u prostor IŽ.
Koji su danas izazovi AZRRI-a? Što bi voljeli odraditi u narednom periodu ili koji dio djelovanja poboljšati?
Ključan izazov u budućnosti je svakako kompletna rekonstrukcija i dogradnja druge zgrade na Gortanovom brijegu gdje planiramo u suterenu smjestiti selekcijsku štalicu za istarske koze i istarske magarce, te rezervnu banku gena gdje bi sa posebnom tehnologijom čuvali najbolje sjeme istarskog goveda, ali i ostalih pasmina, da bi u slučaju neke katastrofe ili zaraze mogli krenuti ispočetka da sačuvamo naše pasmine, naše blago i na kraju krajeva naš istarski identitet.
Na prizemlju zgrade opremili bi prostore za odležavanje mesa s komorama za dozrijevanje mesa s najnovijom tehnologijom kao i prezentacijsko prodajni prostor sa dodatnim sadržajima.
Na katu bi bio moderan kuhinjski blok za edukacijsko gastronomske radionice kao i sala za prezentaciju. Veleučilište u Puli ove jeseni u suradnji s AZRRI-em otvara novi studijski program: gastronomija i kultura hrane, a u prostoru ove nove zgrade planiramo zajedno s njima održavanje praktičnog dijela nastave.
Napravljeno je idejno rješenje za rekonstrukciju zgrade, naravno predstoji da pronađemo izvore financiranja za taj projekt koji je velike vrijednosti. Procjenjujem da je ukupna vrijednost projekta veća od tri milijuna eura. No, to nam je zadatak za naredno razdoblje.
I na kraju bih istaknuo i zahvalio se Agronomskim i Veterinarskim fakultetu iz Zagreba na nesebičnom transferu znanja kao i Ministarstvu poljoprivrede te HAPIH-u na suradnji i podršci, a posebno našem osnivaču Istarskoj Županiji na kontinuiranom razumijevanju i bez čije podrške sve ovo ne bi bilo moguće.