Obilježen je Dan sjećanja u Italiji, pročitajte tekst Erica Ušića “Fojbe: Lice i naličje jednog sjećanja”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Članak Erica Ušića “Fojbe: lice i naličje jednog sjećanja” objavljen je na portalu BIlten.org:


“Italiji je 30. ožujka 2004. godine uspostavljen Dan sjećanja (Giorno del ricordo), čiji je cilj očuvanje sjećanja “na tragediju Talijana i svih žrtava fojbi, na egzodus Istrijana, Riječana i Dalmatinaca nakon Drugog svjetskog rata te na kompleksnije događaje istočne granice”. Međutim, prilikom dosadašnjih komemoracija Dana sjećanja – koji se obilježava 10. veljače, na dan potpisivanja mirovnog sporazuma između Italije i Jugoslavije 1947. godine kojim su veći dio Istre, Rijeka i Dalmacija priključene Jugoslaviji – nerijetko se iz perspektive ispušta upravo posljednji dio citirane formalne definicije, a koji bi trebao predstavljati polazišnu točku promišljanja: onaj o kompleksnosti događaja.

Naime, skučena, jednodimenzionalna vizura lišena konteksta koja se u međuvremenu pretvorila u interpretativni okvir oficijelnog narativa u čijem su fokusu prvenstveno fojbe, proizvodi niz distorzija, historijskih fabrikacija i mitologizacija. Na njih se naslanjaju i njihovoj reprodukciji aktivno doprinose medijske reprezentacije i različite političke grupacije, među kojima se ističu one desničarske i neo/pro/fašističke koje su kroz godine, više-manje, monopolizirale diskurs o fojbama i agresivno napadaju sve one istraživače/ice čiji radovi pristupaju tematici iz šire perspektive. Napadaju se svi oni koji pokušavaju kontekstualizirati fenomen, objasniti uzroke i posljedice, ispuhati mitove o desecima tisuća Talijana ubijenih iz puke etničke mržnje te iznova iznijeti i potvrditi historiografske dokaze o nepostojanju projekta etničkog čišćenja regije u režiji “slavokomunista”. Protiv takvih je, primjerice, u ožujku 2019. godine u regiji Friuli Venezia Giulia odobren prijedlog kojim se suspendira financiranje i uskraćuje podrška svima onima koji “direktno ili indirektno“ negiraju ili reduciraju dramu o fojbama i egzodusu. Prijedlog su odobrile vodeće desne snage u regionalnom vijeću: Forza ItaliaFratelli d’Italia i Lega Mattea Salvinija. Iste je godine Salvini, tada u funkciji potpredsjednika talijanske vlade, izjavio da nema razlike između ubijene “djece“ u fojbama i u Auschwitzu, da bi iduće godine rekao da su oni koji negiraju “fojbe i Holokaust“ luđaci.

Tendenciozno, opasno i promašeno izjednačavanje Holokausta i fojbi koje, nota bene, forsiraju prvenstveno (radikalno) desne političke grupe uz popratnu fantaziju o masakriranoj djeci, s jedne strane osuđuje svaki “iskrivljeni” pogled kao negacionistički dok s druge strane izjednačava nacizam i komunizam, u potpunosti izostavljajući talijanski fašizam čime ga se potiho rehabilitira perpetuirajući mit o Talijanima kao “dobrim ljudima” (Italiani brava gente). Riječ je o revizionističkoj konstrukciji prema kojoj su se talijanski vojnici, za razliku od njemačkih saveznika, ponašali dobro, humano i empatično. Također, ovaj mit često zahvaća i talijansku kampanju u Etiopiji, gdje je talijanska vojska počinila niz ratnih zločina protiv lokalnog stanovništva, kao što je to činila i na području Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu.1

Za ostatak teksta pogledajte ovdje.

Pročitajte još...