Posjetili smo Konjički klub i OPG Soko iz Pazina na ranču kod Slokovići. Naša domaćica bila je Tina Jurković, koja vodi OPG i ranč.
Dvadeset godina s konjima
“Sve je krenulo s jednim konjem prije dvadeset godina – Sokolom, po kojem je klub i dobio ime. Danas imamo 23 konja. Klub smo otvorili 2006. godine, tada smo se više nego danas bavili sportom, disciplinom endurance ili daljinskim jahanjem.”

Tada su sa obitelji i članovima kluba krenuli na natjecanja. Otac, Milan Jurković, bio je prvi na 150 km u disciplini daljinskog jahanja s prvim konjem Sokolom, na državnom prvenstvu 2009. godine. Klub je bio jako aktivan u Hrvatskom konjičkom savezu, od kojeg su dobili pohvalu za promicanje sporta. Nakon toga, nabavili su više konja i kako se kaže – ostalo je povijest.

Od samih početaka na istoj su lokaciji. Tu je prije bila šikara koju su uredili i osposobili za ranč.
Klub danas ima oko 80 članova, od kojih je oko 40 aktivnih. No, s vremenom je došla želja da se više fokusiraju na druge aktivnosti: terensko, rekreativno i turističko jahanje. Tina ističe kako je u jednom trenutku postalo preskupo biti dio Hrvatskog konjičkog saveza te financijski neisplativo i teško održivo. Iako sada više nisu dio HKS-a, trenutno sudjeluju u daljinskom jahanju unutar Istarskog konjičkog saveza koje se održava na lokacijama diljem Istre.
Na razini Istre ove godine održava se 6 kola daljinskog jahanja, od kojih su 4 već održana. Sljedeća utakmica održava se upravo na njihovom ranču 15. rujna, a zadnja utakmica 19. listopada u Konjičkom klubu Cukrići.
Od prošle godine Istarski konjički savez pokriva tri discipline: daljinsko jahanje, preponsko jahanje i dresurno jahanje te organizira konjičke manifestacije na domaćem terenu.
Aktivnosti na ranču
“Mi ovdje radimo po narudžbi. Dosta smo orijentirani na terensko i rekreativno jahanje, za što ima puno interesa, pogotovo od strane djece. Dakle, treba se najaviti i reći jeste li jahač ili nejahač kako bismo znali koje konje trebamo pripremiti, kakvu turu itd. Kada se radi o rekreativnom jahanju, primamo grupe i pojedince. Jahači i nejahači su dužni doći u dugim hlačama i tenisicama te dobivaju zaštitnu opremu kod nas. Kod rekreativnog jahanja ja ih pratim pješke. Idemo kružnom stazom kroz šumu do sat vremena, što je sasvim dovoljno za nejahače. Kada se radi o terenskom jahanju za jahače, oni sami pripremaju i raspremaju konja i nakon jahanja ostajemo na druženju.”

Jedna od aktivnosti koju nude je i vožnja kočijom, većinom za turiste ili za svadbe. Ove vožnje nisu toliko za razgledavanje koliko za uživanje u vožnji do bližih lokacija, primjerice do centra Istre.

Jako su zadovoljni suradnjom s Turističkom zajednicom središnje Istre i Zajednicom sportskih udruga Grada Pazina od kojih uvijek dobivaju dobru podršku.
Vrste konja i imena
Od vrsta konja, uzgajaju Arapskog pastuha. Imaju pet “arapa” za jahanje, šest ždrijebadi i rasplodne kobile. Imaju dva konja Lipicanca koji voze kočiju i također se jašu. Ostali su Hrvatski toplokrvnjaci ili mix.

Na ranču je moguća i usluga “pansiona za konje“, što znači da ljudi koji imaju konja, ali nemaju prostora za njega, mogu plaćati mjesečno i biti sigurni da je konj u dobrim rukama.

Čistokrvni konji dobivaju imena po precima, a ako nisu čistokrvni, imena dolaze iz mašte. Na primjer, Kings Kros je dobio ime po tati koji se zvao King Night, Nahar Ibn Pasha po tati koji se zove Pasha, Mima Pluto jer mu je mama bila Mima, a Pluto je lipicanska linija konja.
Ovo nije posao, već ljubav
Tina je prije dvije godine napustila svoju struku – frizerstvo i odlučila se u potpunosti posvetiti OPG-u i konjičkom klubu. Ona i otac provode najviše vremena na ranču i svatko ima svoje zaduženje. Tina se brine za jahanje i brigu oko konja, dok otac priprema vodu i sijeno. Sijeno sami proizvode, a otac također vozi kočiju na turističkim rutama.

“Konji nisu zatvoreni u štalama, oni su na otvorenom. Zaista gledamo da su maksimalno vani u svom prirodnom staništu. Iako smo blizu ceste, imamo dobro osiguran ranč, ali i veliku odgovornost zbog prometa. Najveći izazov je kad vozači brzo voze po cesti koja je u neposrednoj blizini. S konjima najčešće odlazimo na tu stranu jer tu je najviše kružnih staza, pa moramo prijeći cestu. To je stresno, pogotovo ako naiđu brzi vozači.”
Ljetni kampovi
S ljetnim kampovima za djecu započeli su 2022. godine. Održavaju tri kampa preko ljeta, no interes je toliko velik da razmišljaju otvoriti i četvrti kamp iduće godine. Prijave za ljetne kampove otvaraju se u travnju svake godine.

“Djeca tu spavaju šest dana, sve imaju osigurano. Jašu dva puta dnevno, ujutro i popodne. Primamo jahače i nejahače od osam godina nadalje. Ja i još dvije kolegice cijelo vrijeme smo s djecom. Naš je cilj da djeca shvate što znači imati konja – da im približimo brigu oko konja. Puno roditelja kupi konja jer dijete to želi, pa se desi blokada jer ne znaju što dalje. U kampu mogu naučiti puno o konjima kroz edukativne radionice.”

Raspored u kampu je bogato ispunjen; osim vremena na ranču, djeca idu na vožnju kočijom i posjećuju adrenalinski park u Kringi.
“Nekoliko djece prati nas u kampu već par godina zaredom, što je znak da im se sviđa i da su zadovoljni. Općenito, više je djevojčica nego dječaka. Kroz sve što radimo s djecom, najveći nam je cilj da shvate brigu o konju i da, umjesto uz mobitele, budu u prirodi i stvore nova prijateljstva. Jahanje potiče na gledanje unaprijed – kad jašeš, moraš gledati ispred sebe da vidiš je li pala grana, je li mokro… Na taj način potiče se svjesnije razmišljanje, a ne samo razmišljanje o trenutku u kojem nam je sve servirano kao na društvenim mrežama. Primjerice, prilikom čišćenja treba razmišljati o redoslijedu. Općenito, jahanje i druženje s konjima potiču na planiranje unaprijed. Pri jahanju, konj će većinom stati na istom mjestu, i onda moraš vidjeti zašto je tako. Trebaš to iskomunicirati s konjem kako bi krenuo naprijed. Također je dobro za držanje, jer moraš stajati ravno.”
Predanost i ustrajnost u približavanju konjičkog svijeta svima koji žele naučiti i uživati u njemu vrijedni su svake pohvale. Bravo OPG i Konjički Klub Soko pogotovo na edukaciji mladih generacija i na poticanju odgovornosti, druženja i svjesnog razmišljanja.
Pratite ih na društvenim mrežama: