GRAD PAZIN: Položen vijenac povodom Dana antifašističke borbe

Facebook
Twitter
LinkedIn

Povodom sutrašnjeg obilježavanja Dana antifašističke borbe delegacija Grada Pazina predvođena gradonačelnicom Suzanom Jašić položila je danas, 21. lipnja, vijenac na spomenik u Parku narodnog ustanka. Svečanom polaganju vijenca prisustvovali su predstavnici udruga, političkih stranaka, obrane, policije i drugih javnih institucija.

„Svako vrijeme ime svoje fašizme, ponižavanja, nipodaštavanja, sile i nepravde. Stoga, smrt fašizmu, rasizmu, šovinizmu i patrijarhatu, a sloboda čovjeku, narodu i građaninu, poručila je gradonačelnica Suzana Jašić na kraju svog obraćanja i pozvala prisutne da minutom šutnje odaju počast svim poginulim i umrlim pripadnicima i pripadnicama antifašističke borbe u Hrvatskoj te svim antifašističkim borcima i borkinjama u svijetu do današnjih dana.

Prije toga, gradonačelnica Jašić podsjetila je kako je Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, državni praznik u Republici Hrvatskoj kojim se obilježava u spomen osnutka Prvog sisačkog partizanskog odreda, 22. lipnja 1941. godine u šumi Brezovica kod Siska, upravo na dan kada je Njemačka napala Sovjetski Savez u Operaciji Barbarossa, čime je prekršen Pakt Ribbentrop-Molotov o nenapadanju. Odred je tada imao 77 boraca, a predvodili su ih zapovjednik Vlado Janić Capo, i politički komesar Marijan Cvetković. Pripadnik odreda bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko. Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj. Osim Sisačkog partizanskog odreda, tog dana, 22. lipnja 1941., u okolici Vrgorca, na brdu Radović u predjelu Soline, također je osnovana partizanska grupa.

Antifašizam civilizacijsko pitanje

Govoreći, pak, o važnosti tih povijesnih trenutaka, naglasila je kako antifašizam nitko ne bi trebao svojatati ili odbacivati jer je to naprosto civilizacijsko pitanje, ali i ustavna kategorija. Stoga, svako tijelo javne vlasti ima obaveze, a dužnosnici čast i obavezu da antifašizam promiču u okviru svog javnog djelovanja.

U tom kontekstu, spomenula je kako je Grad Pazin u protekle tri godine poduzeo i još uvijek poduzima, brojne aktivnosti kako bi javnosti i mlađim generacijama u amanet ostavili sjećanja, antifašističku baštinu i razumijevanje protokola i važnosti obilježavanja važnih datuma.

U tom dijelu, rečeno je kako se prema Protokolu za obilježavanje značajnijih datuma, blagdana, spomendana i neradnih dana u Gradu Pazinu tijekom godine položi 11 vijenaca u organizaciji Grada Pazina, a prema istom Protokolu, gradonačelnica ili predstavnik Grada Pazina sudjeluju u obilježavanju značajnijih datuma u organizaciji Udruge antifašističkih boraca Hrvatske Pazin (UABH Pazin) i Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata Pazinštine. Dakle, Grad Pazin godišnje sudjeluje u 18 polaganja vijenaca, a gdje je uvedena praksa da kod značajnijih datuma, a prema mogućnosti škole, na polaganjima prisustvuju i učenici i učenice kao dio edukacije, odnosno građanskog odgoja.

Spomenici su važna poruka

Rečeno je i kako su spomenici, kao dio svjedočanstva vremena u prostoru, također važna poruka. Stoga je Grad Pazin unatrag tri godine renovirao i sanirao ploče na spomenicima u Kašćergi,   Lindarskom Križu, Štranjgi i Podbermu. Također,  očišćene su sve biste u Parku istarskih velikana, vraćena je bista Josipa Broza Tita u hol Spomen doma, a u redovnom programu održavanja  (uređenje, čišćenje) su antifašistički spomenici na kojima se obilježavaju sjećanja kroz godinu. Naglasak je stavljen i na prošlu godinu kada je svečano obilježena 80. obljetnica donošenja  Pazinskih odluka, u čijem su organizacijskom odboru  bili predstavnici antifašističkih  udruga Pazina, Pazinštine i Istre. Uoči obilježavanja te okrugle obljetnice postavljena je izložba u Spomen domu „Sloboda narodu“. Postavljeni su QR kodovi u Parku istarskih velikana i spomen ploča Ljubi Drndiću Vladlenu u Spomen domu.

Promicanje antifašizma i njegovih vrijednosti

U sklopu obilježavanja te okrugle obljetnice Pazinskih odluka održana je i svečana sjednica na koju je pozvano 40 članova antifašističkih udruga, među ostalima, predsjednik Udruge antifašista Pazin, Milan Antolović i Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, koji su se i obratili skupu.

Zaključila je kako se aktivnosti promicanja antifašizma i njegovih vrijednosti nastavljaju.  Ove je godine tako svečano obilježena 95. obljetnica akcije Gortanovaca u Bermu. U subotu, 24. ožujka 2024., uz tradicionalno polaganje vijenaca kod spomenika, organizirano je i predavanje te projekcija dokumentarnog filma o gortanovcu Živku Gortanu na kojoj je sudjelovao sam autor filma, Nikola Lorencin. U organizaciju se uključio i MO Beram, a dalje idu i aktivnosti oko sanacije spomenika Vladimiru Gortanu.

Pročitajte još...