Dragan Sokolović: “Treba biti vrlo škrban i mudar u upravljanju vodom”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jučer su pod zajedničkom temom „Održivo upravljanje okolišem“, u velikoj vijećnici Grada Pazina konferencija za medije i javnost održali gradonačelnica Suzana Jašić i Ante Ćus, predsjednik uprave komunalnog društva Usluga d.o.o. Na kraju su govorili o više tema koje su “uklopili” pod jednu zanimljivu frazu – “stabla, voda, sunce”.

Stabla, voda, sunce

U drugom dijelu konferencije naglasak je bio na stablima, vodi i suncu. Kako je iznijela gradonačelnica Jašić, na javnim površinama u urbanom dijelu Pazina većina stabala zasađena je prije više desetljeća te je jedan dio njih bolestan ili zbog lošeg održavanja (orezivanja krošnji) nemaju pravilan rast.

Također, nije rijedak slučaj da se u gradu nalazi neprikladno stablo na pogrešnom mjestu, što uzrokuje više problema nego pozitivnih učinaka. U gospodarenju tim urbanim stablima naglašena je aktivnost Komisije za hortikulturu Grada Pazina koja terenskim pregledom tih stabala daje stručnu procjenu i preporuku o načinu očuvanja ili eventualnom zahvatu uklanjanja pojedinog stabla gdje se utvrdi da ne postoji druga mogućnost.

Rečeno je i kako se paralelno, u sklopu drugog projekta, također financiranog od strane Fonda za zaštitu okoliša, Otpornost Pazina na klimatske promjene provodi mapiranje zelene infrastrukture, odnosno stabala s ciljem da se dobije pregled urbanog drvnog fonda sa svim značajkama/opisima pojedinog stabla, uključujući i njegovo stanje te će se ti podaci unijeti u GIS sustav.

Mapiranje provodi tvrtka Arboring čiji su stručnjaci do sada obradili/mapirali oko 1500 stabala. Ovo je važno jer će se briga o stablima voditi kvalitetnije i efikasnije, a informacije o svakom pojedinom stablu bit će dostupne u svakom trenutku.

Također, u sklopu navedenog projekta do kraja 2025. godine Grad Pazin zasadit će 240 urbanih stabala, a za što je kroz projekt osigurano oko 100 tisuća eura

Bogatstvo vodnih resursa

U sklopu istog projekta provodi se i analiza stanja, odnosno, pored spomenutog kartiranja zelene infrastrukture, u tijeku je i kartiranje plave infrastrukture.

„Projekt Plave infrastrukture se rodio zapravo u ljeto najvećih suša i redukcije vode kada smo u nastojanju da nađemo vodu za zalijevanje javnih površina, pronašli zapravo bogatstvo”, rekla je gradonačelnica Jašić.

Naime, na gradskom području nalaze se brojni vodni resursi koji uključuju izvore pitke vode, rijeke, potoke, pritoke, bujice, bare, lokve, izvore i kaptaže, ali i seoske javne bunare i cisterne(šterne), vodospreme izvan upotrebe, javne slavine (špine).

Ideja je da se prikupljanjem i digitalizacijom ključnih podataka o plavoj infrastrukturi  stvore preduvjeti za izradu prioriteta u upravljanju vodnim resursima te projekata obnove i eventualnog ponovnog stavljanja u uporabu nekih od tih vodnih resursa, posebno za sušnih ljetnih mjeseci.

Izvršitelj kartiranja plave infrastrukture na području Grada Pazina je tvrtka Smart Aqua, koja je u prvoj fazi uključila sve ključne dionike koji poznaju ili imaju podatke o stanju vodnih resursa na terenu (institucije, organizacije, građanske inicijative i udruge). U tijeku je druga faza koja uključuje obilazak terena obučenih terenskih radnika koji će prikupljati podatke pa je lokalna zajednica pozvana na uključivanje.

„Treba biti vrlo škrban i mudar u upravljanju vodom, rekao je Dragan Sokolović predstavljajući aktivnosti Smart Aque, naglasivši kako nisu ni u Hrvatskoj, ni mnogo šire, još naišli na takav projekt, a čija je vrijednost velika: kako zbog uređenja pojedinih lokacija, tako i dugoročna jer dostupnost vode postaje sve veći problem  u svijetu.

Sufinanciranje izrade projekta sunčane elektrane za kućanstva

Konferencija je završena osvrtom na još jednu aktivnost Grada prema održivom upravljanju okolišem. Rečeno je kako se nakon uspješne kampanje “Pazin, uključi se u Sunce” i edukacije za građane na temu solarne energije,  Grad  odlučio za financijsku podršku svojim građanima i građankama u ulaganju u solarnu energiju te su putem javnog poziva u prošloj godini nuđeni poticaji za izradu glavnog projekta solarne elektrane s kojim bi se građani javljali na natječaje Fonda.  Podržane su četiri prijave te su prijavitelji ostvarili pravo na sufinanciranje izrade projekta sunčane elektrane u maksimalnom iznosu od 200 eura za projekte čija se cijena kreće oko 400 eura. U slučaju interesa, projekt će biti ponovljen.

Pročitajte još...