Poljska etnoatrakcija Sutari imat će dva nastupa u Hrvatskoj. Sutra nastupaju na daskama istarskog „Lisinskog“ s početkom u 20 sati i to na daskama Velike koncertne dvorane, au srijedu, 2. travnja će nastupiti u maloj koncertnoj dvorani „pravog“ Lisinskog.
S njima je intervju odradio pazinski etnomuzikolog Goran Farkaš, vrsni poznavatelj svjetske ethno glazbe i „krivac“ zbog kojeg mnoštvo publike dolazi u srce Istre. Tako će i sutra biti, a dolazak je najavila publike iz cijele Istre, Kvarnera i Slovenije. Intervju prenosimo u cijelosti.
Je li ovo vaš prvi nastup u Hrvatskoj? Što publika može očekivati od vašeg nastupa?
Da, prvi put ćemo nastupiti u Hrvatskoj i jedva čekamo! Očekuje vas polifono pjevanje prema metodi koju smo razvijali tijekom 13 godina našeg trija. Bit će lirskog ugođaja, jer tradicionalne poljske pjesme nose prekrasne melodije, ali i puno dinamike, zahvaljujući ritmu poljskih plesova koji nam omogućuje da se glazbi prepustimo bez zadrške.
Osim toga, naš instrumentarij je doista poseban – uključuje originalni žičani instrument jedini takve vrste na svijetu, kao i violinu iz Płocka (Płock fiddle) – rekonstruiranu prema žičanom instrumentu iz 16. stoljeća, otkrivenom tijekom arheoloških iskapanja u gradu Płocku, u središnjoj Poljskoj.
Kako biste opisali poljsku glazbu? Većina publike koja će doći na koncert prvi će se put susresti s tradicijskom glazbom Poljske. Ima li nešto što biste posebno izdvojili?
Važno nam je istaknuti da su u Poljskoj pjesme stoljećima bile domena žena i njihov način izražavanja – nešto što nije uvijek nailazilo na odobravanje u drugim aspektima života. Pjesme su predstavljale prostor slobode, a mi tu tradiciju nastavljamo.
Inspiriraju nas prekrasne melodije i trans ritmovi koji dolaze iz poljskih sela. Pjevamo o onome što nam je važno i u svaku pjesmu unosimo autentične emocije.
Poljske pjesme se tradicionalno izvode jednoglasno, dok se mi nadahnjujemo ženskim vokalnim tradicijama iz različitih kultura i istražujemo glas u cijelom spektru njegovih boja.
Do sada ste izdali četiri studijska albuma i ostvarili nekoliko suradnji. Postoje li neke suradnje koje biste posebno izdvojili? Kako te suradnje utječu na vaš rad i kakva su vaša iskustva?
Nećemo lagati ako tvrdimo da nam je svaka dosadašnja suradnja s drugim umjetnicima bila inspirativna. Obožavamo prostor susreta koji se otvara u kreativnom radu s glazbenicima. Posebno nam je ostala u sjećanju suradnja s brazilskim bendovima Mawaca i Barbatuques – bila su to naša prva međunarodna iskustva, a bogatstvo brazilske glazbene kulture duboko nas je impresioniralo.
Bliska nam je i suradnja s poljskim bendom Hańba!, s kojim smo snimile nekoliko pjesama, te s triom Bastrada, uz čije smo predivne instrumente stvorile cijeli album Tamoj. Također smo surađivale sa švedskim sastavom FRÄNDER, s kojim imamo mini album Across the Baltic Sea.
Prošle godine započele smo novi glazbeni projekt i osnovale bend Hirondel, koji okuplja glazbenike iz Belgije, Poljske i Hrvatske. S velikim veseljem ovdje smo susrele i tebe, koji je također dio ove priče.
Kako doživljavate tradicijsku glazbu u današnjem kontekstu? Iz vašeg opusa je vidljivo da ste skloni mijenjanju tradicije – kakve su reakcije publike i kako vaša glazba biva prihvaćena?
Tradicionalna glazba oduvijek je pratila najvažnije trenutke u ljudskom životu, od rođenja do smrti. Ona je stoga prava riznica drevnih običaja i vjerovanja. Danas svjedočimo njenoj ponovnoj afirmaciji – u globaliziranom svijetu glazbene tradicije postaju važne točke oslonca, potvrda identiteta i način da s ponosom podijelimo svoju raznolikost s drugima.
Kako izgleda vaš proces stvaranja glazbe? Kako birate tradicijske motive i što vas najviše inspirira u aranžiranju pjesama?
Danas sve više pišemo vlastitu glazbu i tekstove. Nekada smo birale melodije iz arhiva koje su nas dirnule i gradile improvizacije oko njih. Radimo kolektivno – svaka od nas unosi svoj doprinos tijekom zajedničkih proba.
Koji su vaši planovi za budućnost? Radite li na novim pjesmama ili projektima? Postoje li neke nadolazeće suradnje ili posebni planovi za turneju?
Ljeto je za nas vrijeme najintenzivnijih koncerata, a tako će biti i ove godine. Izvodimo repertoar s albuma #LullabiesForTheWorld, koji je premijerno predstavljen u veljači 2024. Naravno, već razmišljamo o sljedećem albumu.
Trenutno pripremamo kazališnu premijeru u Varšavi, gdje će naša glazba biti ključni element predstave. Krajem svibnja stižemo u Ljubljanu na festival Druga Godba, a tom prilikom ćemo udružiti snage s izvanrednim glazbenicima iz slovenskog benda Širom. Srdačno vas pozivamo da nam se pridružite!