Erasmus+ projekt „U šumi kao u učionici” priveden je kraju završnom konferencijom održanom u Spomen domu u Pazinu. Uz vodećeg partnera, Modelnu šumu Istra sa sjedištem u Pazinu, na završnoj konferenciji sudjelovali su predstavnici svih projektnih partnera: Dječjeg vrtića „Olga Ban“ Pazin, Osnovne škole „Vazmoslav Gržalja” Buzet, Pučkog otvorenog učilišta iz Gospića i Šumarskog instituta Slovenije iz Ljubljane.
Erasmus+ projekt, vrijedan 60.000 eura trajao je četrnaest mjeseci, a voditeljica projekta je bila Ana Fornažar, ujedno i predsjednica udruge nositelja projekta.
U ožujku prošle godine održan je međunarodni trening iz šumske pedagogije i upoznavanje dobrih praksi u Ljubljani, a nakon svibanjske edukacije budućih edukatora šumske pedagogije u Buzetu, takva je edukacija u listopadu održana u Lici, da bi se završna konferencija održala ovih dana u Pazinu.
Projekt je rezultirao vrlo vrijednim edukativnim materijalom, interaktivnim e-priručnikom „U šumi kao učionici” koji na 163 stranice donosi tri poglavlja, Šumarstvo, Pedagogija cjeloživotnog učenja i Šumska pedagogija.
Na završnoj konferenciji u Pazinu projektni partneri održali su prezentacija e-priručnika „U šumi kao u učionici“. Uslijedila je prezentacije aktivnosti iz šumske pedagogije inspiriranih ovim projektom: „Šumska soba“ o kojoj je govorila Amadea Družetić iz Dječjeg vrtića „Olga Ban“ Pazin i „Prirodoljupci“ koje je predstavila Elena Rabak Štroligo iz Osnovne škole „Vazmoslav Gržalja“ Buzet.
Na temu „Povezanost kurikuluma sa šumskom pedagogijom“ govorila je Irena Peša iz POU-a Gospić. Prenijela je brojne mogućnosti za primjenu šumske pedagogije u različitim školskim predmetima. „Šumsku pedagogiju za šumske turističke vodiče“ i „Dan otvorenih vrata Šumarskog instituta Slovenije“ predstavile su Urša Vilhar i Nataša Turk iz Šumarskog instituta Slovenije.
U sklopu završne konferencije održan je seminar iz šumske pedagogije „U šumi kao u učionici“ za vanjske sudionike koji je na edukacijsko – rekreacijskoj stazi „Lovrin“ Pazin okupio osamdesetak odgojitelja i nastavnika iz cijele Istre. Projektni partneri održali su tri radionice iz šumske pedagogije: „Proljetnice“, „Šuma se budi“ i „Šumska matematika“.
Dječji vrtić „Olga Ban“ Pazin i Osnovna škola „Vazmoslav Gržalja” Buzet, kroz ovaj su se projekt educirali i stjecali dodatne vještine koje su trebali pokazati u praksi na ovom i prethodnom seminaru održanom u listopadu prošle godine u Gospiću, dok je Šumarski institut iz Ljubljane, bio referenca dobrih praksi koje već postoje u Sloveniji.
Projekt je znatno doprinio širenju praske šumske pedagogije u Lici zahvaljujući angažmanu projektnog partnera POU iz Gospića. Sa projektnim će partnerima Modelna šuma Istra i po završetku projekta nastaviti suradnju na razvoju šumske pedagogije u Hrvatskoj.